HENAN GNEE NOVO MATERIJAL CO., LTD
86-372-5055135

6061 vs. 7075 aluminijum: koji je najbolji za vaš projekat

Dec 05, 2025

Aluminijske legure danas su među najčešće korištenim materijalima u više industrija. Među ovim legurama,6061i7075Aluminij ostaju dva najpopularnija izbora.

Iako oba imaju dobre rezultate u zahtjevnim okruženjima, razumijevanje razlika između 6061 i 7075 aluminijuma-posebno u mehaničkim svojstvima, hemijskom sastavu i cijeni- pomaže da odaberete pravi materijal za svoju primjenu.

Karakteristike kao što su čvrstoća, provodljivost, otpornost na koroziju ili njihova uravnotežena kombinacija trebale bi voditi vašu odluku. Ovo-dubinsko poređenje će vam pomoći da odaberete najprikladniju leguru za vaš projekat.

 

Pregled 6061 i 7075 aluminijskih legura

Da biste precizno uporedili aluminijum 6061 sa aluminijumom 7075, prvo je korisno pogledati svaku leguru pojedinačno.

6061 Pregled legure aluminijuma

6061 aluminijum je jedna od najsvestranijih legura za proizvodnju metalnih komponenti po meri. Ova legura{2}}koja se može tretirati toplinom, prvobitno poznata kao "Legura 61S", pripada seriji 6xxx.

Njegov sastav obično sadrži 95–98% aluminijuma, 0,8–1,2% magnezijuma i 0,4–0,8% silicijuma, zajedno sa tragovima bakra i hroma.

6061 se široko koristi zahvaljujući svojim odličnim mehaničkim svojstvima i jakoj otpornosti na koroziju. Njegova sposobnost oblikovanja i lakoća obrade čine ga poželjnom opcijom za širok spektar primjena. GNEE često isporučuje 6061 aluminijum za industrije koje zahtevaju i performanse i obradivost.

7075 Pregled legure aluminijuma

7075 aluminijum, deo serije 7xxx, sadrži približno 5,6–6,1% cinka, 2,1–2,5% magnezijuma i 1,2–1,6% bakra, uz manje količine silicijuma, hroma, mangana, titana i drugih elemenata.

Ova klasa je poznata po tome što ima neke od najviših nivoa čvrstoće od bilo koje legure aluminijuma, nudeći izuzetan omjer čvrstoće-i-težine. Njegove mehaničke performanse čine 7075 jednim od najtraženijih-materijala za kritične primjene.

Pruža izvanrednu otpornost na habanje i dobru duktilnost, što ga čini odličnim izborom za strukturne komponente visokog{0}}napona.

6061 vs. 7075 Aluminum

6061 vs{1}} aluminijum: razlike u hemijskom sastavu

Dok 6061 i 7075 dijele nekoliko legirajućih elemenata, proporcije se značajno razlikuju. Tabela ispod prikazuje ove razlike:

Element 6061 Aluminijum 7075 Aluminijum
Aluminijum 95.85–97.90% 86.90–91.40%
Silicijum 0.40–0.80% 0.00–0.40%
Cink 0.00–0.25% 5.6–6.10%
Magnezijum 0.80–1.20% 2.1–2.50%
Mangan 0.00–0.15% 0.00–0.30%
Chromium 0.04–0.35% 0.07–0.23%
Bakar 0.15–0.40% 1.20–1.60%
Iron 0.00–0.70% 0.00–0.50%
Titanijum 0.00–0.15% 0.00–0.20%
Cirkonijum - 0.00–0.25%
Ostaci 0.00–0.15% 0.00–0.15%

6061 koristi magnezijum i silicijum kao svoje primarne legirne elemente.
7075 se u velikoj mjeri oslanja na bakar i cink.

Budući da 6061 sadrži mnogo manje cinka, nudi vrhunsku zavarljivost i mogućnost oblikovanja. Međutim, ne može se mjeriti s izuzetnom čvrstoćom i otpornošću na stres 7075.

 

6061 vs{1}} Aluminij: razlike u mehaničkim svojstvima

Nekretnina 6061 Aluminijska legura 7075 Aluminijska legura
Snaga prinosa 276 MPa 503 MPa
Modul elastičnosti 68,9 GPa 71,7 GPa
Toplotna provodljivost 167 W/m·K 130 W/m·K
Tačka topljenja 582–652 stepen 477–635 stepeni
Electrical Resistivity 3,99×10⁻⁶ ohm-cm 5,15×10⁻⁶ ohm-cm
tvrdoća (Brinell) 95 150
Obradivost Dobro Pošteno

 

Snaga prinosa

Granica tečenja je maksimalno opterećenje koje materijal može izdržati bez trajne deformacije.
7075 ima znatno veću granicu tečenja od 6061, što mu omogućava da apsorbira veća opterećenja i udarne sile. Njegova termička obrada i sastav legure doprinose vrhunskim performansama.

Granica tečenja 6061 od 276 MPa ukazuje na dobru žilavost bez pretjerane lomljivosti.

Toplotna provodljivost

Obe legure dobro provode toplotu, ali 6061 nudi primetno bolju toplotnu provodljivost, što ga čini idealnim za primene kao što su hladnjaci i izmenjivači toplote.

Electrical Resistivity

Obje legure su dobri provodnici, ali 6061 ima nižu električnu otpornost, što znači da provodi električnu energiju efikasnije od 7075.

Otpornost na koroziju

6061 pruža mnogo bolju otpornost na koroziju zbog nižeg sadržaja bakra.
7075, koji sadrži više bakra, podložniji je koroziji i obično zahtijeva zaštitne premaze ili eloksiranje.

Elastičnost

Obje legure pokazuju slične karakteristike elastične deformacije, što znači da slično reagiraju pod elastičnim naprezanjem.

Tačka topljenja

6061 ima nešto višu tačku topljenja, što nudi bolju temperaturnu otpornost.
Iako se 7075 topi u nešto nižem rasponu, vrlo dobro reagira na toplinsku obradu.

Tvrdoća

7075 je znatno tvrđi od 6061, što doprinosi njegovoj superiornoj snazi, ali i čini ga lomljivijim.

 

Razmatranje proizvodnje i obrade

Obradivost

Obje legure dobro obrađuju, ali 6061 je lakše obrađivati ​​zbog manje tvrdoće i vlačne čvrstoće. Vijek trajanja alata, obrada površine i brzina obrade općenito su povoljniji kod 6061.

Zavarljivost

6061 nudi odličnu zavarljivost.
7075 je teško zavariti i često zahtijeva toplinsku obradu nakon -zavarivanja kako bi se smanjio rizik od pucanja.

Formability

Manja tvrdoća 6061 olakšava oblikovanje u složene oblike.
Veća čvrstoća 7075 ograničava njegovu sposobnost oblikovanja osim u žarenom stanju.

Anodiziranje

Prema Vijeću Aluminium Anodizers Council, legure serije 5xxx i 6xxx su najprikladnije za eloksiranje.
Stoga, 6061 pruža mnogo bolji odgovor na anodizaciju, što ga čini pogodnim za građevinarstvo, automobilsku i dekorativnu primjenu.
7075 se također može anodizirati, ali rezultati variraju ovisno o sadržaju cinka.

6061 vs. 7075 Aluminum

Obavijest o usklađenosti izvozne kontrole - Aluminijske legure visoke čvrstoće-

Određeni{0}}proizvodi od legure aluminijuma visoke čvrstoće koje isporučujeGNEEpodliježu propisima o kontroli izvoza Narodne Republike Kine za proizvode i tehnologije dvojne{0}}namjene. Prema ovim propisima, za izvoz, ponovni-izvoz ili prijenos takvih artikala općenito je potrebna izvozna dozvola koju izdaju nadležni kineski organi.Nelicencirani izvoz kategorija kontrolisanih artikala je zabranjen.

Legure navedene u donjoj tabeli predstavljaju kategorije proizvoda na koje obično utiču ove kontrole. Da li će se određeni upit ili narudžba kontrolirati ovisi o vrsti legure, temperamentu, obliku proizvoda, dimenzijama, količini i namjeravanoj krajnjoj- upotrebi.

Legure

Uobičajena narav(e)

Vlačna čvrstoća (MPa) - Referenca

7075

T6 / T651

540 – 570

7075

T73 / T7351

485 – 500

7075

T76 / T7651

500 – 515

7050

T7451 / T6

475 – 620

2024

T351 / T4

425 – 470

7A04

T6

Veće ili jednako 530

2014

T6

≈ 460 – 500

2017

T4

≈ 390 – 480 (neke specifikacije mogu doseći više)

2195

-

≈ 572

7068

-

≈ 623

7055

-

≈ 654

7150

-

≈ 643

GNEE ne izvozi na strane ili na odredišta koja su zabranjena važećim zakonima o kontroli izvoza i međunarodnim sankcijama.